ÜRÜNLERİMİZ

DEMİ GLACE SOSLU SOMON

DEMİ GLACE SOSLU SOMON

200 gr Somon

30 gr Hügli Demi Glace Sos

30 gr JFCUdon Noodle

3 adet Silver River 11 cm Yeşil Kuşkonmaz

1/2 demet Ispanak

250 gr Su

5 y.kaşığı Sıvıyağ

3 t.kaşığı Tereyağı

Tuz

Taze çekilmiş karabiber

Orta boy tencerenin içerisine su koyup kaynatın. Daha sonra içerisine udonu ilave edip 5 dakika haşlayın. Piştikten sonra süzdürün, soğutun ve bir kabın içerisinde bekletin. Tekrar ısıtmak için teflon tavanın içerisine sıvıyağ ve tereyağı koyup ısıtın, çin eriştelerini ve ıspanakları ilave edip ısıtın.

Yeşil kuşkonmazları küçük bir kabın içerisine koyun ve üzerine kaynar su ilave edip 3 dakika bekletin, süzdürün, soğutun ve bir kabın içerisinde bekletin.

Küçük bir tencerenin içerisine su koyup kaynatın daha sonra demi glace sosu kaynar suyun içerisine ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte istenilen kıvama gelinceye kadar çırpma teli yardımı ile karıştırın.

Bir teflon tavanın içerisine sıvıyağ ve tereyağı koyup ısıtın, kuşkonmazları ilave edip pişirmeye başlayın, tuz ve taze çekilmiş karabiber ile lezzetlendirin ve tavadan alın.

Teflon tavaya bir miktar sıvıyağ koyup ısıtın daha sonra somon balığını pişirmeye başlatın. Her iki tarafını 2 dakika pişirin, tuz ve taze çekilmiş karabiber ile lezzetlendirin ve tavadan alın. Sonra 2000C sıcaklıktaki fırında 4 dakika daha pişirdikten sonra fırından çıkartın.

Tabağınızın tabanına udonu, üzerine somon balığı ve kuşkonmazlar koyun, son olarak demi glace sosu üzerine gezdirin.