ÜRÜNLERİMİZ

FAJITA

FAJITA

150 gr Tavuk Göğsü veya Bonfile (4-5 cm uzunluğunda şerit kesilmiş)

100 ml Ayçiçeği yağı

1 avuç Renkli biber ve kuru soğan karışımı (1/2 cm kalınlığında şeritler halinde)

1 ykaşığı Casa Fiesta Fajita Baharatı

2 ad Mission 15cm Unlu Tortilla Ekmeği

1 ykaşığı Casa Fiesta Picante Salsa

1 ykaşığı Guacamole

1 ykaşığı Ekşi Krema

Tuz ve taze çekilmiş karabiber

Kullanacağınız eti mümkünse bir gece önceden veya pişirmeden birkaç saat önce, 1 tatlı kaşığı fajita baharatı ve ayçiçeği yağı ile marine edin. Fajitayı pişirmeye başlamadan önce uygun büyüklükte bir tavayı ocağa koyup, iyice ısındığından emin olun. Çünkü etleri tavaya attığınızda etler suyunu bırakmadan hızlı bir şekilde mühürlenmelidir. Etleri marine ettiğiniz yağıyla birlikte tavaya boşaltıp içleri çok kurumayacak şekilde yaklaşık 2 dakika pişirin. Kontrol edin. Eğer etlerin pişmek üzere olduğunu düşünüyorsanız, biber ve soğanları ve kalan fajita baharatını ekleyin. Kısa bir süre karıştırarak soteleyin. (sebzelerin diri kalmasına özen gösterin). Tuzunu kontrol edin gerekirse tuz ilave edin. Daha sonra tercihen dökme demirden bir fajita tabağına veya normal bir tabağa alın. Bu arada tortilla ekmeklerini sıcak bir tavada veya ızgarada 5 ?10 saniye ısıtın. Fajitayı yanında, tortilla ekmeği, guacamole dip sos, salsa ve ekşi krema ile servis edin.

Not: Fajita görsel olarak da çok zengin bir yemektir. Dökme demir bir fajita tabağını ocak üzerinde kızdırıp, pişirdiğiniz fajitaları bunun içerisine aldıktan sonra, tabağın iç kenarlarına su sıvıyağ ve sirkeden oluşan bir karışım dökerek duman elde edebilir. Etrafında sosları ve üzerinde dumanıyla, misafirlerinize görsel olarak çok keyifli bir yemek sunabilirsiniz.

Not2: Dilerseniz etlerinizi bütün olarak marine edebilir, ızgara üzerinde pişirdikten sonra dilimleyip, tavada sotelediğiniz sebzelerin üzerinde sebzelerle karıştırmadan da servis ederek farklı bir görsel elde edebilirsiniz.