ÜRÜNLERİMİZ

GRAVY SOSLU LEVREK

GRAVY SOSLU LEVREK

1 t.kaşığı Lee Kum Kee Çin Marine Sos

20 gr Silver River Yeşil Çin Fasulyesi

30 gr Hügli Gravy Sos

150 gr Levrek

1/2 adet Havuç

1/2 adet Kabak

250 gr Su

4 y.kaşığı Sıvıyağ

1 t.kaşığı Tereyağı

Tuz

Taze çekilmiş karabiber

Bir kabın içerisine yeşil çin fasulyelerini koyun ve üzerine sıcak su koyup 3 dakika bekletin. Süzdürün, soğutun ve bir kabın içerisinde bekletin. Tekrar ısıtmak için ise teflon tavanın içerisine bir miktar sıvıyağ koyup ısıtın sebzeleri ilave edip pişirmeye başlayın, çin marine sosu ilave edin birkaç saniye daha pişirdikten sonra tavadan alın.

Küçük bir tencerenin içerisine su koyup kaynatın daha sonra gravy sosu kaynar suyun içerisine ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte istenilen kıvama gelinceye kadar çırpma teli yardımı ile karıştırın.

Küçük bir tencerenin içerisine su koyup kaynatın daha sonra dörte bölüp 3 cm uzunluğunda kesip dilimlediğiniz havuçları 4 dakika haşlayın, tencereden çıkartın, soğutun ve bir kabın içerisinde bekletin. Aynı şekilde kabakları da 3 dakika haşlayın. Tekrar ısıtmak için ise teflon tavanın içerisine bir miktar sıvı yağ ve tereyağı koyup ısıtın sebzeleri ilave edip pişirmeye başlayın, çin marine sosu ilave edin ve birkaç saniye daha pişirdikten sonra tavadan alın.

Aynı şekilde teflon tavaya sıvıyağ koyup ısıtın, daha sonra balığı pişirin (öncelikle derili olan kısmını sonra diğer tarafını), tuz ve taze çekilmiş karabiber ile lezzetlendirin ve tavadan alın.

Tabağınızın orta kısmına yeşil çin fasulyelerini, onların üzerine balığı yerleştirin ve son olarak da gravy sosu üzerine gezdirin.